Jdi na obsah Jdi na menu
 


jak je to u nás

 U nás v městečku

 
Já se zajímám o sport již od mala. Začal jsem fotbalem, v nejlepších sportovních letech jsem hrával volejbal .Teď jsem o 50 kg starší a tak se pokouším ještě trochu zdvihat nohy u nohejbalu. Lyžování není rovněž nezajímavý sport. S bříškem má lyžař jinak posunuté těžiště, má menší tendenci spadnout, lyže tzv. „kárvinky“ si koupíte nabroušené na určitý poloměr a ten stále dodržujete, sedačky vás vyvezou kamkoliv , hůlky už nejsou na píchání do sněhu a tak jen zatínáte půlky a je to.
A tak jsem se stal sportovním činovníkem. V našem městě již delší dobu pracuji zcela zdarma v tělovýchovné jednotě Sokol. Snažím se všemi možnými způsoby shánět především peníze na provoz sokolovny.
Jen tak pro zajímavost. Provoz sokolovny (tzn. plyn, elektřina, voda, uklízečka, účetní, revize žíněnek, revize koně a dvou koz, revize kotle, komína, hasicích přístrojů atd. atd.) stojí přes třičtvrtě milionu korun. Příspěvky členů ( po odvodech do vyšších instancí ) a zaplacené hodiny činí jako příjem něco přes sto tisíc korun. Naštěstí u nás platí za pronájem restaurace, horolezecká stěna a tenisové sdružení . Pořádáme různé akce, pronajímáme sokolovnu pro jiné účely a tak získáváme další peníze na chod sokolovny. Horší už je to se sháněním peněz na údržbu sokolovny. To chodíme od čerta k ďáblu a pořád žádáme.
Opravdu to není jednoduché.
Co nato politici našeho města.
Mají různé názory : 
-         Máte sokolovnu, tak co ještě chcete ?
-         Už jste v minulosti dostali dost na opravu sokolovny, teď se starejte sami.
-         Když to děláte zadarmo, co z toho asi máte ? Vaše zlodějny nebudem podporovat.
-         Přestože vám už nic nedáváme, jak je možné, že dál něco budujete ?
-         Atd.
Nejsmutnější na tom je, že my funkcionáři jenom něco přinášíme do sokola. Nejen svůj čas, ale často spoustu brigádnických hodin. Voláme svými telefony, jezdíme svými auty a nic neúčtujeme.
Je potřeba napsat, že byly doby , kdy radnice pravidelně pomáhala. Teď ta nová garnitura jaksi vidí věci jinak. Snad se to časem zase změní.
Podpora sportu je momentálně postavená na libovůli tzv. sportovní komise. Členové komise jsou dosazeni politickými stranami. Jsou tam i lidé, kterým jde hlavně o peníze, které dostanou za účast spojenou se zdviháním rukou. Někteří lidé ze stejného sportovního seskupení jdou do voleb z různých stran (včetně komunistů) jenom proto, aby se dostali do sportovní komise ( napřed podpoří volbu radních) a zase rozdělovali peníze tam, kam potřebují oni sami nejlépe.
Prosím chápejte, toto se děje všude a naše městečko není vyjímkou. Nelze se ovšem na tyto sportovce zlobit, jedná se o existenční boj. Taky je chápu, když tvrdí, že vy máte sokolovnu, tak co ještě chcete ? Chápu je protože se snaží udělat vše hlavně pro svoje sportovce.
Pokud nemáte nějaké kontakty přes politiky na Kraj, tak je rovněž vaše snažení marné.
To proto všichni tak shlížíme k novému Hnutí pro sport.
Doufáme, že to bude hnutí, které se bude snažit pomoci všem sportovcům.
Určitě to nebude lehké. Mělo by se umět vypořádat s těmi tzv. „vyčuránky“, kteří se vždy najdou a budou hledat jen osobní výhody a zkazí tak chuť angažovat se v hnutí slušným lidem.
Je nás spousta, co se bez jakýchkoliv finančních nároků snažíme pomáhat sportovcům, hnutí se nám jeví jako dobrá věc a tak prosím všechny členy ať jsou obezřetní .
Jen tak se nám podaří uspět.
Z prospěchářství nikdy nic dobrého nevzejde.

hps12.jpg